A kedvenc növényeinkből származó dugványok segítségével gyorsan és egyszerűen készíthetünk még több növényt szinte teljesen ingyen. A l...
A kedvenc növényeinkből származó dugványok segítségével gyorsan és egyszerűen készíthetünk még több növényt szinte teljesen ingyen.
A legtöbb kerti és szobanövény könnyen gyökereztethető dugványokból, ami fele annyi időt vesz igénybe, mintha magról keltetnénk egy teljesen új növényt. A módszert más néven szaporításnak hívjuk, melynek során a dugványokat különböző módokon lehet gyökereztetni és a számukat megtöbbszörözni. A növényi dugványok szaporítása szuper egyszerű is lehet, természetesen szükség lehet hozzá egy kevés gyökereztető hormon.
A dugványok fajtái
Többféle dugványt használhatunk a növények szaporítására. Ezeknél a dugványoknál különböző típusú szárakat használhatunk. Szerencsére ugyanolyan módon kell kezelni őket.
A puhafa dugványok friss, új növekedésből származnak, általában tavasszal vagy nyár elején. Az olyan növények, mint például a nyáriorgona és a somfélék jól gyökereztethetők puhafa dugványokból.
A zöldfás dugványok olyan fiatal szárakból származnak, amelyek kezdenek beérni, de még növekedésük első évében járnak. Általában nyár elején és közepén juthatunk hozzájuk. Az olyan növények, mint a gardénia és a puszpáng hajlamosak jól gyökeresedni zöldfás dugványokból.
A félig érett dugványok keményebbek és érettebbek. Általában nyár közepétől őszig vághatunk ilyen dugványokat. Az olyan növények, mint a kamélia és a lonc többnyire sikeresen kigyökereznek a félig érett dugványokból.
A keményfa dugványokat fás szárból metszik, amelyek késő ősszel vagy télen nyugalmi állapotban vannak. A fák és cserjék, mint például a jezsámen és a bangita általában megfelelően gyökereznek a keményfa dugványokból.
Eszközök a dugványozáshoz
- Éles kés vagy metszőolló
- Cserép a dugványok elültetéséhez
- Ültető keverék, perlit, vermikulit vagy homok
- Gyökereztető hormon
A dugványok készítéséhez válasszuk ki az egészséges szárakat, amely 8-15 centi hosszú. Próbáljuk meg élesen vágni; a szárak összezúzása megnehezítheti a hajtások számára az új gyökerek kifejlesztését.
2. lépés - Távolítsuk el az alsó leveleket
Csípjük le a leveleket a dugvány alsó felén, így kapunk egy csupasz szárat, amit elültethetünk a cserépbe. Ha akarjuk, forgassuk meg a szár végét a gyökereztető hormonban. Ez segít gyorsabbá tenni a dugványok gyökérképződését.
3. lépés - Ültessük el a dugványt
Azonnal ültessük el a dugványt nedves ültető keverékbe, homokba, perlitbe vagy vermikulitba. A dugványt mindig tartsuk nedvesen vagy úgy, hogy lazán becsomagoljuk átlátszó műanyag fóliába, vagy helyezzük a cserepet egy üvegbura alá.
Egyes növények gyökerei gyorsabbak nőnek, mint másoké, ezért türelmesnek kell lennünk. Átlagosan egy vagy két hónapig tart a dugványok gyökeresedése, mire eléggé fejletté válik a gyökérzetük ahhoz, hogy el tudjuk őket ültetni a végleges helyükre.
Tippek a növényi dugványokhoz
Általában a kora reggeli órák a legalkalmasabbak a dugványok metszésére, mivel ilyenkor található a növényekben a legtöbb nedvesség.
Tartsuk hűvösen és nedvesen a dugványokat, amíg el nem ültetjük őket. Ha lehet, ne tegyük ki a dugványokat közvetlen napsugárzásnak.
Sok növény gyorsabban gyökerezik, ha melegen és nedvesen tartják, így a dugványok párásítása gyakran segíthet a növekedésükben.
Növények, amelyek dugványokról szaporíthatók
Egyes növények olyan könnyen gyökereznek, hogy akár vízben is tarthatjuk őket egy befőttes üvegben vagy egy pohárban.
Ilyen növények például:
- Afrikaiibolya (Saintpaulia)
- Tarka virágcsalán (Solenostemon)
- Muskátli (Pelargonium)
- Nebáncsvirág
- Filodendron